ଗୋଟିଏ କିସ୍ତି ଦେଇ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ପାଇ ପାରିବେ ୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ପେନସନ, ଜୀବନସାରା ଫାଇଦା,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ସ୍କିମ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ତଥ୍ୟ

LIC Jeevan Akshay Policy : ଲାଇଫ ଇନସୁରାନ୍ସ କର୍ପୋରେସନ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏଲଆଇସି) ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ବୀମା କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକରୁ ଗୋଟିଏ ଅଟେ | ଏହି କମ୍ପାନୀର ନୀତିରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ମାନାଯାଏ | ସରକାର ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ LIC ର ଅଲଗା ଅଲଗା ନୀତି ରହିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ‘ଜୀବନ ଅକ୍ଷୟ’ |

ଏହା ଏକ ବାର୍ଷିକ ଯୋଜନା ଅଟେ ଏବଂ ଏଥିରେ ସିଧା ବିନିଯୋଗ କରି ପ୍ରତି ମାସରେ ପେନସନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇପାରେ | ଏହି ନୀତିରେ ବିନିଯୋଗ କରି ଆପଣ ନିଜ ପାଇଁ କିମ୍ବା ନିଜ ପରିବାର ପାଇଁ ପେନସନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିପାରିବେ | ବିଶେଷ କଥା ଏହା ହେଉଛି ଯେ ଥରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ପେନସନ ମିଳିଥାଏ |

Google

ଏହି ନୀତିର ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ଏହି ନୀତିରେ ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ କିନ୍ତୁ ବୟସ ୩୦ ରୁ ୮୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ | ବାର୍ଷିକ, ଅର୍ଦ୍ଧ ବାର୍ଷିକ, ତ୍ରୟ ମାସିକ ଏବଂ ମାସିକ ଆଧାରରେ ପେନସନ ପାଇପାରିବେ |ସର୍ବନିମ୍ନ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାର୍ଷିକ ପେନସନ ୧୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି | ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏଥିରେ ମିଳିତ ବାର୍ଷିକ ନେଇପାରିବେ |

ପେନସନ କିପରି ଭାବେ ନେବାକୁ ହେବ ଏଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟ ନିବେଶକଙ୍କୁ ଚାରୋଟି ଅଲଗା ଅଲଗା ବିକଳ୍ପ ମିଳିଥାଏ | ଯେଉଁଥିରେ ବାର୍ଷିକ, ଅର୍ଦ୍ଧ ବାର୍ଷିକ, ତ୍ରୟ ମାସିକ ଏବଂ ପ୍ରତି ମାସ ସାମିଲ ରହିଛି | ଏହି ନୀତିର ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ପେନସନ ଉପରେ ଇନକମ ଟାକ୍ସର 80C ଅନୁଯାୟୀ ଟାକ୍ସ ଲାଗିଥାଏ | ପଲିସୀ ଜାରି କରିବା ତାରିଖଠାରୁ ୩ ମାସ ପରେ ଲୋନ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ମିଳିଥାଏ |

ପେନସନ ପାଇବା ପାଇଁ ୧୦ ଟି ଅଲଗା ଅଲଗା ବିକଳ୍ପ ରହିଛି | ‘Annuity payable for life at a uniform rate ‘ ( ପ୍ରତି ମାସରେ ପେନସନ ବିକଳ୍ପ ‘A’ ) ଚୟନ କରିବା ଉପରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ପେନସନର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଯାଇଥାଏ | ଏହି ନୀତିରେ ବିନିଯୋଗ କରି ଆପଣ ଏପରି ପାଇପାରିବେ,

ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ପେନସନ: –

ବୟସ: ୬୯

ରାଶି ନିଶ୍ଚିତ: ୯୦୦୦୦୦

ସିଧା ପ୍ରିମିୟମ: ୯୧୬୨୦୦

Google

ପେନସନ:

ବାର୍ଷିକ: ୮୯୦୫୫

ଅର୍ଦ୍ଧ ବାର୍ଷିକ: ୪୩୩୫୮

ତ୍ରୟ ମାସିକ: ୨୧୩୯୮

ମାସିକ: ୭୦୭୬

ଉପରୋକ୍ତ ଉଦାହରଣ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ୬୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଏହି ନୀତିରେ ବିନିଯୋଗ କରୁଥାନ୍ତି ଏବଂ ୯୦୦୦୦୦ ର ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିବା ରାଶି ଚୟନ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ମୋଟ ୯୧୬୨୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରିମିୟମ ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ପରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ପେନସନର ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରାଯାଏ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ୭୦୭୬ ଟଙ୍କା ପେନସନ ମିଳିବ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *