ଭାରତୀୟ ବଂଶଜ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅନୀଲ ସୋନି ହେଲେ WHO ଫାଉଣ୍ଡେସନର ପ୍ରଥମ CEO, ଜାନୁୟାରୀ ୧ ତାରିଖରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ୱ

ଭାରତୀୟ ବଂଶଜ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅନୀଲ ସୋନିଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଫାଉଣ୍ଡେସନର CEO ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି କରାଯାଇଛି | ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ବିଶ୍ୱରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସାମ୍ନାରେ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ନୂତନ ସଂଗଠନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି, ଅନିଲ ସୋନୀ ଏହାର ପ୍ରଥମ CEO ହୋଇଛନ୍ତି |

ଅନିଲ ସୋନୀ ଜାନୁୟାରୀ ୧ ତାରିଖରୁ ନିଜ କାମ ଗ୍ରହଣ କରିବେ | ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ପ୍ରୟୋଗ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ତାର ଫାଇଦା ପହଞ୍ଚାଇବା |

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ମେ ମାସ ୨୦୨୦ରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​| ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନିଲ ସୋନୀ ଗ୍ଲୋବାଲ ହେଲଥକେୟାର କମ୍ପାନୀ ଭିୟାଟ୍ରିସଙ୍କ ସହିତ ଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଗ୍ଲୋବାଲ ଇନଫେକ୍ସନ ରୋଗର ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ |

Google

WHO ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ଟେଡ୍ରୋସ ଅନିଲ ସୋନୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୁକାବିଲା ନିମନ୍ତେ ନୂତନ ପ୍ରକାରର ପ୍ରୋୟାଗ ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଦୁନିଆ କଠିନ ସମୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କର ନୂତନ ଚିନ୍ତାଧାରା ଆମକୁ ଏଭଳି ସମୟରେ ଲଢ଼ିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେବ |

ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେଉଛୁ ଯେ ଅନିଲ ସୋନୀ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କ୍ଲିଣ୍ଟନ ହେଲଥ ଆକ୍ସେସରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ୨୦୦୫ ରୁ ୨୦୧୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହୁଥିଲେ | ତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ସେ ବିଲ ଏବଂ ମେଲିଣ୍ଡା ଗେଟ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗରେ ସେ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ | ଅନିଲ ସୋନୀ HIV ଚିକିତ୍ସାରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି |

କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଦୁନିଆ ସାମ୍ନାରେ ଅନେକ ଆହ୍ୱାନ ଆସିଥିବା ଏହି ସମୟ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ମଧ୍ୟ ସମାଲୋଚିତ କରାଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂତନ ସଂଗଠନ ଏବଂ ଉତ୍ସାହ ମାଧ୍ୟମରେ WHO ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କରିବାରେ ଯୋଡି ହୋଇଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *