WHO ଦେଲା ଚେତାବନୀ, ଟୀକା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହେବ ନାହିଁ କରୋନା,ଜାଣନ୍ତୁ ଏମିତି କହିବା ପଛରେ କଣ ରହିଛି କାରଣ ?

ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ମହାମାରୀରେ ପୀଡିତ ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ କେତେକ ଟିକା ସାମାନ୍ୟ ଆଶା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ ସଙ୍କଟ ପାଇଁ ଟୀକା କୌଣସି ଯାଦୁ ବଟିକା ନୁହେଁ |

ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଏଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉଠିଛି, କାରଣ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ପାଇଁ କୋଭିଡ-୧୯ ମାମଲାର ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଦେଖୁଛି | ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥିବା ଜୋ ବିଡେନ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଏକ ” ଅନ୍ଧକାର ଶୀତ ” ବୋଲି କହିଛନ୍ତି |

News

ଆମେରିକାର ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ନିରାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଘର ଭିତରେ ” ୟୁନିଭର୍ସାଲ ଫେସ ମାସ୍କର ବ୍ୟବହାର” କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ଏବଂ ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଭାଇରସର ବିପଦକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଜାନୁଆରୀ ଉଦଘାଟନୀ ସମାରୋହ କରିବ |

WHO ଟିକା ବିରୋଧରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଏବଂ କହିଛି ଯେ ଏହା ଏକ ଭୁଲ ଧାରଣା ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ସଙ୍କଟ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସମାପ୍ତ ହେବ | WHO ର ଜରୁରୀକାଳୀନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମାଇକେଲ ରୟାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ସମସ୍ତେ ଏହି ଟିକା ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ | ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଟୀକାକରଣ ଆମ ପାଖରେ ଥିବା ଟୁଲ କିଟରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଉପକରଣ ଯୋଗ କରିବ, କିନ୍ତୁ ନିଜେ ଏହା କାମ କରିବ ନାହିଁ |”

WHO ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଟେଡ୍ରୋସ ଅଦନୋମ ଘେବିୟସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକାକରଣରେ ଅଗ୍ରଗତି “ସୁରଂଗର ଶେଷରେ ପ୍ରକାଶ”ର ସଂକେତ ଦେଉଛି | କିନ୍ତୁ ଭାଇରସ ଶେଷ ହେବାର ବଢିଥିବା ଧାରଣା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାଇରସ ଏବେ ବି ଖୁବ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପୁଛି, ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଚାପ ବଢିଚାଲିଛି |

WHO ର କହିବା କଥା ହେଉଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୫୧ଟି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଟିକା ମଣିଷ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି, ଯେଉଁଥିରେ ୧୩ଟି ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବଡ଼ ଧରଣର ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି |

ବ୍ରିଟେନ ସାମାନ୍ୟ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଫାଇଜର-ବାୟୋଏନଟେକ ଟିକାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି | ସେହିପରି ଆମେରିକା ଏହି ମାସ ଶେଷରେ ଟିକାକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇପାରେ, ଯେମିତିକି ବେଲଜିୟମ, ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ସ୍ପେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଜାନୁଆରୀରେ ଏହାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିବେ |

Google

ଟୀକାଗୁଡିକୁ ଅଲ୍ଟ୍ରା-କମ ତାପମାତ୍ରାର ଷ୍ଟୋରେଜ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆମେରିକାର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ନିଜର ବଣ୍ଟନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଏକ ବଡ ଧରଣର ଚେଷ୍ଟା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି | ଫାଇଜର ଏବଂ ବାୟୋଏନଟେକ ଟିକାକୁ -୯୪° ଫାରେନହାଇଟ (-70 ସେଲସିୟସ) ରେ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *