ଆଜିର ସୁନା ଦର : ୧୨୦୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହେଲା ସୁନା, ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୦ ଗ୍ରାମ କିଣିବା ପାଇଁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଏତିକି ଟଙ୍କା?

ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସୁନା ଓ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ଲଗାତାର ଭାବରେ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି | ସେହିପରି ଏହି ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରାୟ ୧୨୦୦ ଟଙ୍କା ସୁନା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି | ତେବେ ସୁନା ଆଜି ମଧ୍ୟ ୫୦ ହଜାରରେ ରହିଛି | ଆଲୋଚନା କଲେ ବ୍ୟବସାୟ ଦିନର ଆରମ୍ଭ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ଯଦି ସୁନାକୁ ତାହାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରୁ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ପ୍ରାୟ ୭୩୦୦ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଯାଇଛି | ଏହି ସପ୍ତାହରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ବଢିଛି, କିନ୍ତୁ ଏବେ ବି ସୁନା କିଣିବାର ଏକ ଭଲ ସୁଯୋଗ ରହିଛି |

ଏହି ସପ୍ତାହରେ ରୂପା ପ୍ରାୟ ୫୫୦୦ ଟଙ୍କା ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି | ଯଦି ଆଲୋଚନା ରୂପାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରର କରାଯାଏ ତେବେ ରୂପା ପ୍ରାୟ ୧୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଛି | ସପ୍ତାହ ଆରମ୍ଭରେ ରୂପା କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୫୭,୮୦୮ ଟଙ୍କା ଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୬୩,୩୪୩ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସିଯାଇଛି |

Google

ସୁନା ଏବଂ ରୂପାର ମୂଲ୍ୟ :-

ସୁନା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୧୮ ତାଙ୍କର ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୪୯,୩୨୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଥିଲା | ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଡେଲିଭରି କରୁଥିବା ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ସୁନା ଫ୍ୟୁଚରର ଭାବ ୧୮ ଟଙ୍କା ୦.୦୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୪୯,୩୨୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଥିଲା | ଏଥିରେ ୧୨,୧୦୮ ଲଟ ପାଇଁ କାରବାର କରାଗଲା | ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତାଜା କାରବାର କାରଣରୁ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ହେଲା | ବିଶ୍ୱ ବଜାର ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ସୁନା ୦.୦୬ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ୧,୮୪୨.୨୦ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି |

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ରୂପାର ଫ୍ୟୁଚର ଭାବ ୪୩୧ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୬୪,୦୬୧ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚିଛି | ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ରୂପାର ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ମାସରେ ଡେଲିଭରି କରୁଥିବା ଅନୁବନ୍ଧର ମୂଲ୍ୟ ୪୩୧ ଟଙ୍କା ତଥା ୦.୬୮ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ୬୪,୦୬୧ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ହୋଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ୧୧,୯୦୫ ଲଟ ପାଇଁ କାରବାର ହୋଇଛି |

ଘରୋଇ ବଜାରରେ ବୃଦ୍ଧି ଅଟକିଥିବା କାରଣରୁ ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ତାଜା କାରବାର କିଣିବାକୁ ପଡିଲା | ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ରୂପା ୦.୬୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ୨୪.୩୦ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି |

ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇପାରେ ସୁନା :-

ସୁନାର ଦାମ ଦୀର୍ଘ ଅବଧିରେ ଦଶ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୬୫-୬୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇପାରେ | ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସୁନାର ଚାହିଦା ତୃତୀୟ ତିନି ମାସରେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇବା ପରେ ଚତୁର୍ଥ ତିନିମାସରେ ପୁଣିଥରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅଳଙ୍କାରର କିଣିବାରେ ବୃଦ୍ଧି ହେବ | ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ଆମେରିକାର ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଆସନ୍ତା କିଛି ମାସ ପରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ଏବଂ ଏହି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଆଭିମୁଖ୍ୟ, ସ୍ୱଳ୍ପ ସୁଧ ହାର, କରୋନା ମହାମାରୀର ପ୍ରଭାବ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଚିନ୍ତା ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ |

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *