ମା ମାଜୁଥିଲେ ଘର ଘର ଯାଇ ବାସନକୁସନ, ପୁଅ ଇସ୍ରୋରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ହୋଇ ମାଆର ସ୍ୱପ୍ନକୁ କଲା ପୂରଣ,ପଢନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସଂଘର୍ଷର କାହାଣୀ

ମା ଘର ଘର ଯାଇ ମାଜୁଥିଲେ ବାସନକୁସନ, ପୁଅ ଈଶରୋରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ହୋଇ ମାଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ ପୁରାଣ କଲେ | ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଆପଣ ଠିକ ଶୁଣିଛନ୍ତି, ମୁମ୍ବାଇର ରାହୁଲ ଘୋଡକେ ଈଶରୋରେ ଟେକ୍ନିସିଆନ ପାଦରେ ଚାକିରି ପାଇ ନିଜ ମାଙ୍କ ନାମକୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିଛନ୍ତି | କୁହାଯାଏ ଯେ ଯଦି ସାହସ ଅଛି, ତେବେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବଡରୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସଫଳତା ହାସଲ କରିପାରିବ | ବାସ ଡେରି ହେଉଛି ପାଦ ବଢାଇବା ପାଇଁ, ସଫଳତା ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ପାଦ ସହ ତାଳମିଳାଇ ଚାଲି ଆସିଥାଏ |

ଆଜି ଆମେ ନେଇ ଆସିଛୁ ଉତ୍ସାହରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକ ପ୍ରକୃତ କାହାଣୀ, ଯାହାକୁ ପଢି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ହାସଲ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି କଲେ ରାହୁଲ ଘୋଡକେ ନିଜ ମାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର |

Google

ବାପାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ ମା କରୁଥିଲେ ଘର ଘର ବୁଲି ବାସନ ସଫା କରିବା କାମ :-

ମୁମ୍ବାଇର ଚେମ୍ବୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ରାହୁଲ ଘୋଡକେଙ୍କ ବାପାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସେତେବେଳେ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ନିଜ ପିତାଙ୍କର ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା | ଯେତେବେଳେ ରାହୁଲ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ବାପା ଦୁନିଆ ଛାଡି ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ | ବାପାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଘରର ଦାୟିତ୍ୱ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଉଠାଇବାର ଥିଲା | ରାହୁଲଙ୍କ ବାପା ମଜୁରୀ କରି ଘର ଚଳାଉଥିଲେ | ଏଥିପାଇଁ ରାହୁଲଙ୍କ ଘରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ମଧ୍ୟ ସଞ୍ଚୟ ତାଙ୍କ ନଥିଲା |

ଯାହାକୁ ନେଇ ରାହୁଲ ତାଙ୍କର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅଧ୍ୟୟନ ଜାରି ରଖିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ରାହୁଲ ସାହସ ହରାଇ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଛୋଟ ଛୋଟ କାମ କରି ଘର ଚଳାଇବାରେ ମାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ | ସେହିପରି ତାଙ୍କ ମା ମଧ୍ୟ ଘର ଘର ଯାଇ ଲୋକଙ୍କ ବାସନ ଏବଂ ପୋଷାକ ଧୋଇ ଖର୍ଚ୍ଚ ତୁଲାଉଥିଲେ |

ଦେଇନଥିଲେ ଅଧ୍ୟୟନରେ ପଛଘୁଞ୍ଚା :-

ଘରେ ଏତେ ଅସୁବିଧା ଚାଲିଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ରାହୁଲ ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନରେ କେବେ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇନଥିଲେ | ତେବେ ସେ ଦ୍ୱାଦଶରେ ଫେଲ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ | ଏହା ପରେ ରାହୁଲ ଚେମ୍ବୁର ନିକଟ ଗୋଭଣ୍ଡିରେ ଥିବା ଆଇଟିଆଇରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ କୋର୍ସ କରିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ରାହୁଲ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆରମ୍ଭରୁ ହିଁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଥିଲେ, ତେଣୁ ସେ ନିଜର ଆଇଟିଆଇର ଡିପ୍ଲୋମାରେ ଭଲ ନମ୍ବର ରଖି ପାସ କରିଥିଲେ, ଯାହାପରେ ସେ ଏକ ପ୍ରାଇଭେଟ କମ୍ପାନୀ ଏଲ ଏଣ୍ଡଟିରେ ଚାକିରି ମିଳିଥିଲା, ଯାହାଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କୁ ନିଜର ଇଂଜିନିୟରିଂ ପଢିବାରେ ସହଜ ହୋଇଥିଲା |

Google

ଈଶରୋରେ ମିଳିଲା ଟେକ୍ନିସିଆନ ଚାକିରି :-

ଯେତେବେଳେ ରାହୁଲ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଈଶରୋ ଡିପ୍ଲୋମା ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କ ଚାକିରି ପାଇଁ ବିଜ୍ଞାପନ ଜାରି କରିଛି, ସେତେବେଳେ ସେ ମନ ଲଗାଇ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କଲେ ଏବଂ ସାରା ଦେଶରେ ସଂରକ୍ଷିତ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ଶ୍ରେଣୀରେ ତୃତୀୟ ଏବଂ ଓପନରେ ୧୭ ତମ ସ୍ଥାନରେ ଆସିଥିଲେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ୨ ମାସ ହେଲାଣି ରାହୁଲ ଈଶରୋରେ ଟେକ୍ନିସିଆନ ପଦବୀରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *