ଚୀନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ନକଲି ସୂର୍ଯ୍ୟ , ଅସଲିଠାରୁ ଦଶଗୁଣ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କେତେ ରହିଛି ସତ୍ୟତା !

ଚୀନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମାମଲାରେ ପ୍ରତିଦିନ ନୂତନ ସଫଳତା ହାସଲ କରୁଛି | ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମାମଲାରେ ଚୀନ ଆମେରିକା, ରୁଷ ଏବଂ ଜାପାନ ଭଳି ବିକଶିତ ଦେଶକୁ ପଛରେ ପକାଇପାରିଛି | ଚୀନର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କୃତ୍ରିମ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଆଣବିକ ସଂକଳନ ରିଆକ୍ଟରକୁ ସଫଳାତାପୂର୍ବକ ସୃଷ୍ଟି କରି ବିଶ୍ୱରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଦାବିକୁ ସତ କରି ଦେଖେଇଛି | ଏହା ଏପରି ଏକ ପରମାଣୁ ମିଶ୍ରଣ ଅଟେ , ଯାହା ପ୍ରକୃତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅପେକ୍ଷା ଅନେକ ଗୁଣ ଅଧିକ ଶକ୍ତି ଦେବ | ଚୀନର ସରକାରୀ ମିଡ଼ିଆ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ନିଜ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହି ଦାବି କରିଛି |

ଚୀନର କୃତ୍ରିମ ସୂର୍ଯ୍ୟ ତିଆରି କରିବାର ଏହି ପ୍ରୟାସ ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ଜାରି ରହିଥିଲା | କୃତ୍ରିମ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ସଫଳତା ଚୀନକୁ ବିଜ୍ଞାନର ଦୁନିଆରେ ସେହି ମଞ୍ଚରେ ପହଞ୍ଚାଇ ଦେଇଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେରିକା, ଜାପାନ ଭଳି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଶୈଳୀରେ ଉନ୍ନତ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚି ପାରିନାହାଁନ୍ତି |

प्रतीकात्मक तस्वीर

ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ରିସର୍ଚ୍ଚର ଚମତ୍କାର :-

ଚୀନର ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ଆରମ୍ଭ ୨୦୦୬ ମସିହାରେ କରିଥିଲା | ଚୀନ କୃତ୍ରିମ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁ ଏଚଏଲ-2ଏମ (HL-2M) ନାମ ଦେଇଛି , ଏହି ଚୀନ ଜାତୀୟ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର କର୍ପୋରେସନ ସହିତ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଫିଜିକ୍ସର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମିଳିମିଶି ତିଆରି କରିଛନ୍ତି | ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏହା ମଧ୍ୟ ଥିଲା ଯେ ପ୍ରତିକୂଳ ପାଗରେ ମଧ୍ୟ ସୌର ଶକ୍ତି ତିଆରି କରିବା | କୃତ୍ରିମ ସୂର୍ଯ୍ୟର କିରଣ ପ୍ରକୃତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରି ତୀକ୍ଷ୍ଣ ହେବ | ପରମାଣୁ ଫ୍ୟୁଜନ ସାହାଯ୍ୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ସିଷ୍ଟମ ମାଧ୍ୟମରେ ହେବ |

୧୫୦ ମିଲିୟନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ ତାପମାତ୍ରା :-

ଚୀନ ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ କୃତ୍ରିମ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ରର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ୧୫୦ ମିଲିୟନ ଅର୍ଥାତ ୧୫ କୋଟି ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସର ତାପମାତ୍ରା ହାସଲ କରିପାରିବ | ପିପୁଲ୍ସ ଡେଲି ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ପ୍ରକୃତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅପେକ୍ଷା ଦଶଗୁଣ ଅଧିକ ଗରମ ଅଟେ |

ପ୍ରକୃତ ସୂର୍ଯ୍ୟର ତାପମାତ୍ରା ପ୍ରାୟ ୧୫ ମିଲିୟନ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ଅଟେ | ପୃଥିବୀରେ ଥିବା ଆଣବିକ ରିଆକ୍ଟର ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କଲେ, ଏଠାରେ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରିବାପାଇଁ ବିଖଣ୍ଡନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏହା ସେତେବେଳେ ହୋଇଥାଏ, ଯେବେଳେ ପରମାଣୁ ଉତ୍ତାପକୁ ବିଭାଜନ କରି ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ | ଆଣବିକ ଫ୍ୟୁଜନ ପ୍ରକୃତରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏହାର ଆଧାରରେ ଚୀନର HL-2M ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି |

ସିଚୁଆନରେ କରାଯାଇଛି ଏହାର ନିର୍ମାଣ :-

ଚୀନ ସିଚୁଆନ‌ ପ୍ରଦେଶରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ରିଆକ୍ଟରକୁ ପ୍ରାୟତ ” କୃତ୍ରିମ ସୂର୍ଯ୍ୟ ‘କୁହାଯାଇଥାଏ | ଏହା ପ୍ରକୃତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରି ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରିବ | ଚୀନ ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ଫ୍ୟୁଜନ ଏନର୍ଜିର ବିକାଶ ଚୀନ୍‌ର ସାମରିକ ଶକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ସହିତ ଚୀନ୍‌ର ଶକ୍ତି ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତିର ନିରନ୍ତର ବିକାଶକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ |

Google

ଏତିକି ଖର୍ଚ୍ଚରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ନକଲି ସୂର୍ଯ୍ୟ :-

ଫ୍ୟୁଜନ ହାସଲ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ଏବଂ ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଅର୍ଥାତ ଆଇଟିଇଆରର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ୨୨.୫ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ଅଟେ | ଦୁନିଆର ଅନେକ ଦେଶ ସୂର୍ଯ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଗରମ ପ୍ଲାଜମାକୁ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ରଖିବା ଏବଂ ସେହି ଫ୍ୟୁଜନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମାନ ଅବସ୍ଥାରେ ରଖିବା ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥିଲା |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *