+୨ ରେ ହୋଇଥିଲେ ଫେଲ୍, ଲୋକମାନେ ଭାବିଲେ ନିକ୍କମା, ବର୍ତ୍ତମାନ ପିସିଏସ ପାସ କରି ହେଲେ ତହସିଲଦାର,ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ

ପ୍ରାୟତ କୁହାଯାଏକି, ଛାତ୍ରମାନେ ସେମାନଙ୍କର ମାର୍କ ଦ୍ୱାରା ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏମିତି କିଛି ନୁହେଁ। ଅଙ୍କ ଏବଂ ପରିଣାମ ଆଗରେ ଶହ ଶହ ଥର ଜିତିବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଯାହା ସୁଯୋଗ ମିଳିବା ଦ୍ୱାରା ସହଜ ହୋଇଯାଏ। କିଛି ଏମିତି କାହାଣୀ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ କୁମାରଙ୍କର, ଯିଏକି ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ବିଫଳ ହେଉ ହେଉ ବଞ୍ଚିଗଲେ। ତାଙ୍କର ସ୍କୋର ଏତେ କମ୍ ଥିଲା ଯେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଗ୍ରେସ ଦେଇ ପାସ୍ କରାଯାଇଥିଲା।

ତାଙ୍କର ଦ୍ୱାଦଶ ଫଳାଫଳ ବହୁତ ଖରାପ, କିନ୍ତୁ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ କୁମାର ପିସିଏସ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଜନସେବା ଆୟୋଗ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ ୨୦୧୭ ରେ ଶୀର୍ଷ ମାନ୍ୟତା ପାଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ହିଁ ତହସିଲଦାର ପଦରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।ଯେତେବେଳେ ସେ ସଫଳତା ପାଇଲେ, ଲୋକମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ ଯେ, ଯେଉଁ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ କମ୍ ମାର୍କ ଆଣିଛି, ସେ ଆଜି ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

Google

ଗାଁର ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ:-

ସିଦ୍ଧନ୍ତ ପ୍ରୟାଗରାଜର ଏକ ଛୋଟ ଗାଁ କନୋଜା ଖୁରଜୀ ନିବାସୀ ଅଟନ୍ତି। ସେ ନିଜର ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷାକୁ ଗାଁର ହିନ୍ଦୀ ମାଧ୍ୟମ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ଦ୍ୱାଦଶ ନିଜ ଜିଲ୍ଲାର ସୀତାରାମ ସିଂ ଇଣ୍ଟର କଲେଜରୁ କରିଥିଲେ। ସେ ଦ୍ୱାଦଶରେ ଭଲ ମାର୍କ ପାଇଲେ ନାହିଁ, ଯେ ସେ ମେଡିକାଲରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିପାରିବେ। ତେଣୁ ସେ ନନ-ମେଡିକାଲରୁ ତାଙ୍କର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ପ୍ରୟାଗରାଜ ପାଇଁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ କଲେଜରୁ ବିଏସସିରେ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

ଅନେକ ସଂଘର୍ଷ ଦେଇ ଯିବାକୁ ପଡିଲା:-

ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ବିଏସସିର ଅନ୍ତିମ ବର୍ଷ ଥିଲା, ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଘଟଣାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଲା। ଏହି ବର୍ଷ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କର ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। ସେ ତାଙ୍କ ଭାଇର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଅଧ୍ୟୟନ ଛାଡି ତିନିରୁ ଚାରି ମାସ ହସ୍ପିଟାଲରେ ରହିଲେ। ଏହା ପରେ ଘରର ଦାୟିତ୍ୱ ତାଙ୍କ ଉପରେ ପଡ଼ିଗଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନିଜର ଭାଇଙ୍କ ହୋଟେଲକୁ ନେଇ ଅବଶିଷ୍ଟ ସମୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭ କରିଲେ।

ଲୋକ ବାନାଉଥିଲେ ମଜାକ:-

ସିଦ୍ଧନ୍ତ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅନେକ ସଂଘର୍ଷର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ କେହି ହରାଇ ପାରିନଥିଲେ। ସେ କୁହନ୍ତିଯେ ଏପରି ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପଡ଼ୋଶୀ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ପରିହାସ କରୁଥିଲେ। ଆଜି ସେ ସମାଜ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଜଣେ ସଫଳ ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଥିବା ସିଦ୍ଧାନ୍ତଙ୍କ କହିବା କଥାକି, “ଅତୀତ ନୁହେଁ ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନର କାର୍ଯ୍ୟ, ଭବିଷ୍ୟତ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରେ”। ୟୂପିପିସିଏସ ପରୀକ୍ଷାରେ ୪୮ତମ ରେଙ୍କ ପାଇବା ପରେ ସେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ତହସିଲଦାର ହୋଇଥିଲେ।

Google


 
ସମସ୍ତ ଲୋକ ତାଙ୍କ ଉପରେ ହସୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜର ମନୋବଳ ଛାଡ଼ି ନଥିଲେ ଓ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ କରିଦେଲେ କହିବାକୁ ସେ ମଧ୍ୟ କିଛି କରିପାରିବେ। ଜଣାଇଦେଉଛୁକି, ୟୂପିପିସିଏସ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରାନ୍ତୀୟ ସିଭିଲ ସେବା ଓ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭର୍ତ୍ତି କରିବା ପାଇଁ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ। ସେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପାସ କରି ବାଧ୍ୟ କରିଦେଲେକି ଯଦି ମନୋବଳ ଦୃଢ଼ ହୁଏ ତେବେ ମଣିଷ କିଛି କରିପାରେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *