ବୁଡା ଜହାଜରେ ମାସ ମାସ ବିତାଇବା ହେଉଛି ବିପଦଜନକ , ପାଣି ଭିତରେ ଏମିତି ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇଥାନ୍ତି ଇଣ୍ଡିଆନ ନେଭିର ଅଫିସର,ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୂଚନା

୪ ଡିସେମ୍ବରକୁ ଭାରତୀୟ ନେଭି ଦିବସ ରୂପେ ପାଳନ କରାଯାଏ ଅର୍ଥାତ ଇଣ୍ଡିଆନ ନେଭି ଡ଼େ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଭାରତର ସେନା ଜଳ, ସ୍ଥଳ ଓ ବାୟୁରେ ନିଜର ସାହସର ସ୍ତମ୍ଭ ବନାଇସାରିଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ନେଭିରେ ଏମିତି ଅନେକ ଜାହାଜ ଓ ବୁଡାଜାହାଜ ସାମିଲ ଅଛି। ଯାହାକି ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ପାଖରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ଯଦି ବୁଡାଜହାଜ କଥା କହିବା ତେବେ ଭାରତ ପାଖରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ପାୱାର ନଥିବା ବୁଡାଜାହାଜ ଥିଲା। ଏହା ବ୍ଯତୀତ ଏକ ବାଲାଷ୍ଟିକ ମିସାଇଲ ବୁଡାଜାହାଜ ୧୫ଟି ଲଢେଇ ବୁଡାଜାହାଜ ଥିଲା। ଏହା ଭିତରେ ବସି ଯବାନମାନେ ପାଣିଭିତରେ ରହି କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଖାଇବାକୁ ଯାଉଛୁକି ଭାରତର ବାହାଦୂର ଯବାନଙ୍କର ବୁଡାଜାହାଜ ଭିତର କାହାଣୀ।

ଭାରତୀୟ ସେନା ଦୁନିଆର ପଞ୍ଚମ ବୃହତ୍ତମ ସେନା ଅଟେ। ଆମର ନେଭିରେ ପାଖାପାଖି ୫୫ହଜାର ସୈନିକ ଅଛନ୍ତି। ଜଣେ ନେଭି ଅଫିସରଙ୍କ ଜୀବନରେ ବହୁତ ବିପଦ ରହିଥାଏ, ବରଂ ତାଙ୍କର ଜୀବନ ସେଟ ହେଇଥାଉନା କାହିଁ, କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ଏମାନଙ୍କୁ ମାସ ମାସ ଧରି ବୁଡାଜହାଜରେ ସମୟ ବିତାଇବାକୁ ପଡେ।

Google

ଗୋଟିଏ ବୁଡାଜହାଜରେ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଅଫିସର ଓ ସେଲର ମାସ ମାସ ଧରି ସମୟ ବିତାନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ନିଜର ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ନଥାଏ।

ଆଇଏନଏସ ସିନ୍ଧୁକୀର୍ତ୍ତି ଭାରତୀୟ କିଲୋ ବୁଡାଜହାଜରେ ଆସିଥାଏ, ଯାହାକି ଭାରତର ସବୁଠୁ ପୁରୁଣା ବୁଡାଜହାଜ ଅଟେ।

ଏହି ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ସୋଲାର ବିକିରଣ ଆଧାରରେ କାମ କରେ। ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ମିଶନ ଦିଆଯାଏ ଯାହାକୁ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ଦଳ ଫେରିଥାଏ।

ସେଲର୍ସଙ୍କୁ ବୁଡ଼ାଜାହାଜରେ ଏକ ଛୋଟ ସ୍ଥାନରେ ଶୋଇବାକୁ ପଡିଥାଏ। ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚରୁ ଛଅ ଜଣ ଲୋକ ବହୁତ ଛୋଟ ସ୍ଥାନରେ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି।

ଜାଗା ଅଭାବ ହେତୁ ଶଯ୍ୟା ମଧ୍ୟ ସେହି ଭାବରେ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ।

ବୁଡ଼ାଜାହାଜରେ ବହୁତ ଭାରୀ ବ୍ୟାଟେରୀ ଅଛି। ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଏହି ବ୍ୟାଟେରୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଳ ତଳେ ମାସେ ମାସେ ବିତାଇଥାଏ।

ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କକ୍ଷରୁ ବୁଡ଼ାଜାହାଜର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଏ। ବାହାରୁ ଭିତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାହା ଚାଲିଛି ତାହା ରେକର୍ଡ କରାଯାଏ।

ଇଞ୍ଜିନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଶିଫ୍ଟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥାଏ। ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ବିଶ୍ରାମ ଦିଆଯାଏ। ଥରେ ମିଶନ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଅଧିକାରୀମାନେ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରିଥାନ୍ତି।

Google

ଏହି ବୁଡ଼ାଜାହାଜଗୁଡ଼ିକ ଜଳ ତଳେ ରହିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଥରେ ସେଗୁଡିକ ଉପରକୁ ଆସେ ଯାହା ପାଇଁ ଭିତରର ବାୟୁକୁ ସତେଜ ବାୟୁ ସହିତ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରିବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *