ଝିଅକୁ ଘରୁ ଉଠାଇ ଜବରଦସ୍ତି କରା ଯାଇଥାଏ ବାହାଘର, ଏହି ଦେଶରେ ଜାରି ରହିଛି ବିଚିତ୍ର କୁପ୍ରଥା,ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ପ୍ରଥା ବିଷୟରେ

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ବାଲିର ପୂର୍ବ ଭାଗରେ ସୁମ୍ବା ନାମକ ଏକ ଦ୍ୱୀପରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପ୍ରାଚୀନ ସାଂସ୍କୃତିକ ପରମ୍ପରାକୁ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଗତ କିଛି ସମୟରୁ ଏଠାର ଏକ ବିବାଦୀୟ ପରମ୍ପରା ଚାଲିଥିବାରୁ ଦ୍ୱୀପଟି ବର୍ତ୍ତମାନ ସମ୍ବାଦରେ ରହିଆସୁଛି |ବାସ୍ତବରେ, ସୁମ୍ବା ଦ୍ୱୀପରେ ଯଦି କୌଣସି ପୁରୁଷ କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେ ତାଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିପାରେ ଏବଂ ଅନେକ ସମୟରେ ଏହି ମାମଲାରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଜବରଦସ୍ତି ବାହାଘର ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ |

ଏହି ପ୍ରଥା ଅନୁଯାୟୀ, ପୁଅର ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ତାଙ୍କ ସହିତ ମିଶି ଝିଅକୁ ଅପହରଣ କରିନେଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ଅପରାଧରେ ଶ୍ରେଣୀଭୁକ୍ତ କରାଯାଏନାହିଁ | ଅବଶ୍ୟ ଏହି ବିବାହରେ ମହିଳାଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ସମାନ ନୁହେଁ ଏବଂ ପ୍ରାୟତ ଏହିପରି ବିବାହରେ ମହିଳାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତର ସ୍ୱପ୍ନ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ବହୁତ ନକାରାତ୍ମକ ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ |

Google

ଏହି ଦ୍ୱୀପରେ ପ୍ରାୟ ସାଢେ ସାତ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ବାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ପ୍ରଥାକୁ ମାନବ ଅଧିକାର ଗୋଷ୍ଠୀ ଏବଂ ଅନେକ ମହିଳା ଅଧିକାର ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଦାବି କରିସାରିଛନ୍ତି | ତଥାପି ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ସୁମ୍ବାର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ପରମ୍ପରା ଜାରି ରହିଛି | ତେବେ ଏହି ବର୍ଷ ଦୁଇଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ଅପହରଣର ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଯାହାପରେ ଏହି ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ସରକାର ଏହି ପ୍ରଥାକୁ ଶେଷ କରିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି |

ଏଥିରେ ଏକ ଭିଡିଓ ଜଣେ ୨୧ ବର୍ଷୀୟା ମହିଳାଙ୍କର ଥିଲା, ଯାହାକୁ ତାଙ୍କ ମାମୁଙ୍କ ଘରୁ ଉଠାଇ ନିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ଭିଡିଓରେ ଏହି ମହିଳା ଜଣକ ବହୁତ ଚିତ୍କାର କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ କିଛି ବି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିନଥିଲା |ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ପୂର୍ବରୁ ଏହି ମହିଳାଙ୍କ ପରିବାର ଏହି ବିବାହ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପୁଅର ପରିବାର ସହ କଥା ହେବା ପରେ ଏହି ମହିଳାଙ୍କ ପରିବାର ବାହାଘର କରିବାପାଇଁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ କିଛି ଲୋକ ବିବାହିତା ମହିଳାଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରି ନେଉଥିଲେ | ତେବେ ଯେତେବେଳେ ମହିଳାଙ୍କ ପରିବାର ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଥିଲା | କାରଣ ସେ ବିବାହିତା ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହି ମହିଳା ଜଣକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅପହରଣ ପରେ ତାଙ୍କ ସହିତ ଯୌନ ଶୋଷଣର ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା |

ଏହିପରି ଅପହରଣର ଅଧିକାଂଶ ଘଟଣାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ପାଖଆଖରେ କୌଣସି ବିଶେଷ ବିକଳ୍ପ ନଥାଏ, କାରଣ ସେମାନେ ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁମ୍ବା ସମାଜରେ ଖରାପ କୁହାଯାଏ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତ ଏହି ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯାଏ ଏବଂ କୁହାଯାଏ ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଆଉ କେବେ ବିବାହ ହେବନାହିଁ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ମହିଳା ଡରିଯାଇ ମଧ୍ୟ ଏହି ବିବାହକୁ ଭାଙ୍ଗନ୍ତି ନାହିଁ | ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପ୍ରଥା ଚାଲିଥିବାରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବାଲ୍ୟ ବିବାହର ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ଅତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିଚାଲିଛି |

Google

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ମିନିଷ୍ଟର ବିଣ୍ଟାଙ୍ଗ ବିସିସି ସହ ଏକ ଆଲୋଚନାରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏଠାର ଧାର୍ମିକ ନେତାଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେବା ପରେ ଏହା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ସୁମ୍ବାଙ୍କ ମହାନ ପରମ୍ପରା ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇନାହିଁ | ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରଥା ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ସ୍ତରରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଶୋଷଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ଏହି ପ୍ରଥାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଶେଷ କରିବାପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯିବ କାରଣ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବରେ ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାର ବିରୁଦ୍ଧ ଅଟେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *