ଧୋନିଙ୍କ ପାଖରୁ ପ୍ରେରିତ ହୋଇ କୃଷକମାନେ ଆରମ୍ଭ କରିଲେ କଡକନାଥ କୁକୁଡ଼ା ଚାଷ, ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ବ୍ୟାପିଲା ଏହି ଚାଷ,ପଢନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

କୁହାଯାଏକି, ବ୍ରାଣ୍ଡ ବିକେ ଓ ଯଦି ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂଙ୍କ ଭଳିଆ ବ୍ରାଣ୍ଡ ମିଲିଯିବେ ତେବେ ଆଉ କଣ ଦରକାର। ଗତକାଲି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର କଢ଼କନାଥ ଚିକେନ ବିଷୟରେ କେହି ଜାଣି ନଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଠାରେ, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ଲାଲ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ କଢ଼କନାଥ ଚିକେନ୍‌ର ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ମାତ୍ରେ କେବଳ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ନୁହେଁ ପୁରା ସାରା ଦୁନିଆରେ ଏହି ଚିକେନର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଗଡ଼ବାରେ ମଧ୍ୟ ମାହିଙ୍କ ପାଖରୁ ପ୍ରେରିତ ହୋଇ କୃଷକମାନେ କଡକନାଥ ଚିକେନ୍ ଚାଷ ​​ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଗଡ଼ବାଠାରେ ମାହିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇ ପଶୁ କୃଷକମାନେ ଏବଂ ଏଥିରେ ଗଡ଼ବା କୃଷ୍ଣ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି। ଯାହାଫଳରେ ଗଡ଼ବାର ଲୋକମାନେ ପୁଷ୍ଟିକର, ପ୍ରୋଟିନ୍ ସମୃଦ୍ଧ ଏବଂ କମ୍ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ ଦେଶୀ କୁକୁଡ଼ା ଏବଂ କଡକନାଥ ଚିକେନ୍ ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ।

Google

ଏଥିପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜିଲ୍ଲାର ତିନୋଟି ସ୍ଥାନରୁ ଏହାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ମେରାଲର ସାଙ୍ଗବରିଆରଙ୍କ ଫାର୍ମ ଆଜିକାଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଗଡବାଠାରେ କଡକନାଥ ଚିକେନ୍ ଚାଷ ​​କରାଯାଉଛି। ଅନେକ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଏହି ଚାଷ ଦେଖିବାକୁ ଆସନ୍ତି। କୃଷକମାନେ କହିଛନ୍ତିଯେ, ମାହିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇ ଆମେ ଏଠାରେ କଡକନାଥ ଚିକେନ୍ ଚାଷ ​​କରୁଛୁ।

ଏଥିରେ କୃଷ୍ଣ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆମକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ, ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ଚିକେନ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଭିତରେ ଥିବା ଅନେକ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ଭଲ ହୋଇପାରିବ। ଗଡବା ଜିଲ୍ଲାର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସହରବାସୀଙ୍କୁ ଖୁସିଖବର ଦେଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଯୁକ୍ତ ଏବଂ କମ୍ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଦେଶୀ ଚିକେନ୍ ଖାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ।

Google

ବୈଜ୍ଞାନିକ ସୁଷମା ବାଖାଲା କହିଛନ୍ତିଯେ, ଜିଲ୍ଲାର ମେରାଲ ବ୍ଲକର ସାଙ୍ଗବରିଆରେ ପଶୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଏହି ଉନ୍ନତ ପ୍ରକାରର କୁକୁଡ଼ା ଦିଆଯାଇଛି। ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଯେତେବେଳେ ଏହା ବଡ଼ ହୋଇଯିବ, ଏହା ଅନ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଣ୍ଟନ ହେବ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ ସର୍ବାଧିକ ହେବ। ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତିଯେ ଏହା ମାନବ ଶରୀରରେ ଥିବା ଅନେକ ରୋଗ ଦୂର କରିବାରେ ଲାଭଦାୟକ ହେବ ଏବଂ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଗଡ଼ବା ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ମଧ୍ୟ ହେବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *