ଚୀନ ତିଆରି କରିଛି ଏପରି ଏକ ଇଞ୍ଜିନ, ‘ଦୁନିଆରେ ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଯିବ ମାତ୍ର ୨ ଘଣ୍ଟାରେ,ପଢନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ଚୀନ ଏକ ଏପରି ହାଇପରସୋନିକ ଜେଟ ଇଞ୍ଜିନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛି ଯାହା ଧ୍ୱନିର ଗତିଠାରୁ ୧୬ ଗୁଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଉଡିପାରିବ | ଏହି ଦାବି ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଜେଟ ଇଞ୍ଜିନକୁ କୌଣସି ବିମାନରେ ଲଗାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଦୁନିଆର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ୧ ଘଣ୍ଟାରେ ଧ୍ୱନିର ଗତି ହେଉଛି ୧୨୩୪.୮ କିମି |

ସାଉଥ ଚାଇନା ମର୍ନିଂ ପୋଷ୍ଟର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ ନୁଆଁ ଜେଟ ଇଞ୍ଜିନକୁ ସୋଡ୍ରାମଜେଟ ନାମ ଦେଇଛି | ବେଜିଂର ଏକ ସୁରଙ୍ଗରେ ଏହାର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା | ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ ଜେଟ ଇଞ୍ଜିନ ସୁରଙ୍ଗରେ ହାସଲ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ବାଧିକ ବେଗ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା |

Google

ରିସର୍ଚ୍ଚକାରୀଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଉଛି ଯେ ପାରମ୍ପାରିକ ରନୱେରୁ ଉଡ଼ୁଥିବା ବିମାନରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଇଞ୍ଜିନକୁ ଲଗା ଯାଇପାରିବ | ଉଡ଼ାଣ ପରେ ଏହି ବିମାନ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କକ୍ଷପଥରେ ପହଞ୍ଚିବ ଏବଂ ଅବତରଣ ସମୟରେ ପୃଥିବୀର ବାୟୁମଣ୍ଡଳକୁ ଫେରି ଆସିବ |

ଯଦି ଏହି ଇଞ୍ଜିନ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପରୀକ୍ଷଣରେ ମଧ୍ୟ ସଫଳ ହୁଏ ଏବଂ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିରୁ ବହୁତ ବିପଜ୍ଜନକ ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇପାରିବ | ସେହିପରି ସାଉଥ ଚାଇନା ମର୍ନିଂ ପୋଷ୍ଟକୁ ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ଇଞ୍ଜିନ ସହ ଜଡିତ ଯେଉଁ ଅଧ୍ୟୟନ ପ୍ରକାଶିତ କରାଯାଇଛି ସେଥିରେ ଏହି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ରଖାଯାଇଛି ଯେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ରହସ୍ୟ ସର୍ବସାଧାରଣ ଆଗରେ ପ୍ରକାଶ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ |

ରିସର୍ଚ୍ଚମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ରିଭ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କରିଦେଇଛନ୍ତି | ଏହି ଇଞ୍ଜିନରେ ଇନ୍ଧନ ପାଇଁ ହାଇଡ୍ରୋଜେନର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି | ଚାଇନିଜ ଏକାଡେମୀ ଅଫ ସାଇନ୍ସର ପ୍ରଫେସର ଜିଆଙ୍ଗ ଜୋଙ୍ଗଲିନ ଇଞ୍ଜିନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଟିମର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି |

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *