କିଏ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି,ଯାହା ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଆମେରିକା ରଖିଛି ୭ ମିଲିୟନ ଡଲାରର ପୁରସ୍କାର,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ପ୍ରତାରଣା କୁହନ୍ତି ତ ଆଉ କିଛି ଲୋକ ବହୁରୁପିଆ କହିଥାନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଆଉ ସମସ୍ତ ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ କମାଣ୍ଡର ଭାବରେ ଜାଣିଛନ୍ତି | ବାସ, ତାଙ୍କର ଗୋଟେ ଇସାରାରେ ହିଁ ତାଙ୍କ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସୈନ୍ୟମାନେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ରକ୍ତର ହୋଲି ଖେଳିବାକୁ ବାହାରକୁ ବାହାରି ଆସିଥାନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ନାଇଜେରିଆର ଏକ ବଡ ଜାଗାରେ ତାଙ୍କର ଶାସନ ଚାଲିଛି ଏବଂ ଯିଏ ତାଙ୍କ ଆଦେଶ ପାଳନ କରିବାକୁ ମନା କରିଥାଏ ସେ ବଞ୍ଚି ନଥାଏ | ଆମେରିକା ସେହି ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ଆତଙ୍କବାଦୀର ମୁଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ୭ ମିଲିୟନ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ ଚାରି ଶହ କୋଡ଼ିଏ କୋଟି ଟଙ୍କା ରଖିଛନ୍ତି |

ଆଫ୍ରିକାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ବୋକୋ ହରମର ମୁଖିଆ ଅବୁ ବକର ଶେକାଊ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି, ଯିଏକି ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ନାଇଜେରିଆରେ ହେଉଥିବା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ପାଇଁ ଦାୟୀ ଅଟନ୍ତି | ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ନୁହେଁ ବରଂ ଅନେକ ନାମ ଅଛି | ଅବୁ ବକର ଶେକାଊ, ଦାରୁଲ ତୋହିଦ, ଅବୁ ବକର ଶିକୱା, ଇମାମ ଅବୁ ବକର ଶିକୁ, ଅବୁ ମହମ୍ମଦ ଅବୁ ବକର ବିନ ମହମ୍ମଦ ଅଲ ଶକଭି ଅଲ ମୁସଲିମ ବିସକୁ ଇତ୍ୟାଦି |

Google

ନିଷ୍ଠୁରତାର ଖେଳରେ, ଏହି ନିଷ୍ଠୁର ଅବୁ ବକର ଶେକୁଊ ଆଇଏସଆଇଏସଙ୍କ ନେତା ଅବୁ ବକର ଅଲ ବଗଦାଦୀଙ୍କଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ପାଦ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି | ବାଗଦାଦୀଙ୍କ ପରି ଏହାର ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ସ୍ୱପ୍ନ ଅଛି ଏବଂ ଏହା ଯେ ନାଇଜେରିଆ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଦେଶଗୁଡ଼ିକୁ ଇସଲାମିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପରିଣତ କରିବା |

୨୦୦୯ ମସିହାରେ ଯେବେଠାରୁ ଶେକାଊ ବୋକୋ ହରମର କିଙ୍ଗପିନ ହୋଇଛି, ସେବେଠାରୁ ହିଁ ଏହାର ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ନିଷ୍ଠୁରତାର ସମସ୍ତ ସୀମା ପାର କରିଦେଇଛନ୍ତି | ଗତ ସାତ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ନାଇଜେରିଆର ଶାସନ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ପାଲଟିଛି | ଏହାକୁ ଆଧାର କରି ବୋକୋ ହରମର ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ହିଁ ନାଇଜେରିଆର ବିଭିନ୍ନ ସହର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା | ୧୬ ଟି ସହରକୁ ଜାଳିଦେଲା | ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଗଲେ | ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଗୃହହୀନ କରିଦେଲା |

ବର୍ତ୍ତମାନ ନାଇଜେରିଆର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବର ତିନୋଟି ରାଜ୍ୟରେ ଶେକାଉର ହିଁ ଶାସନ ଚାଲିଛି | ସୂଚନାନୁସାରେ, ଶେକାଊ ଏକ ପ୍ରତାରଣା ଅଟେ ଏବଂ ଛଦ୍ମବେଶରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅଟେ | ସେ ନିଜର କୌଣସି ସଂଗ୍ରାମୀମାନଙ୍କ ସହିତ ସିଧାସଳଖ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରେନାହିଁ | ତା ସହିତ ସବୁବେଳେ ତାର ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଲୋକମାନେ ରହିଥାନ୍ତି |

ଆମେରିକା ଅବୁ ବକର ଶେକାଉଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ପାଇଁ ୭ ମିଲିୟନ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ ଚାରି ଶହ କୋଡ଼ିଏ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର ରଖିଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କର ଗୁପ୍ତଚର ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ଶେକାଉଙ୍କୁ ଧରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି | ମୃତ୍ୟୁର ଏହି ବଣିକ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ନିଷ୍ଠୁର ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛି | ନାଇଜେରିଆର ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ବୋକୋ ହରମ ଉପରେ ଶହ ଶହ ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି | ବୋକୋ ହରମ ନାଇଜେରିଆର ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଭାବରେ ଉଭା ରହିଛି |

ବୋକୋ ହରମର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନାଇଜେରିଆର ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ସହର ମାଇଡୁଗୁରିରେ ରହିଛି | ସଂଗଠନର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମ ହେଉଛି ଜମାତେ ଏହଲି ସୁନା ଲିଦାବତି ବଳ ଜିହାଦ | ବୋକୋ ହରମ ମୁସଲିମ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାଇଁ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ସମାଜର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଧାରାକୁ ବିରୋଧ କରେ | ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଭୋଟ ଦେବା ହେଉ କିମ୍ବା ସାର୍ଟ ପ୍ୟାଣ୍ଟ ପିନ୍ଧିବା ହେଉ କିମ୍ବା ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ଶିକ୍ଷା ହାସଲ କରିବା ହେଉ | ବୋକୋ ହରାମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ନାଇଜେରିଆ ସରକାରକୁ ଫିଙ୍ଗି ଏକ ଇସଲାମିକ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନ କରିବା |

ପ୍ରାୟ ୧୮ କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ନାଇଜେରିଆର ମୁସଲିମ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠ ଅଞ୍ଚଳରେ ବୋକୋ ହରାମଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ମଧ୍ୟ ମିଳୁଛି |ନାଇଜେରିଆରେ ବୋକୋ ହରାମର ହିଂସା ପଛରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହେଉଛି ନାଇଜେରିଆ ସେନା ପାଖରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ଅଭାବ ରହିଛି | ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ମୌଳିକ ତାଲିମର ମଧ୍ୟ ଅଭାବ ଅଛି | ଯେବେକି ବୋକୋ ହରାମ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପାଖରେ ବହୁତ ଭଲ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ତାଲିମ ରହିଛି |

Google

ବୋକୋ ହରାମ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ୨୦୦୨ ରୁ ୨୦୧୩ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ଦଶ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି | ସାଧାରଣତ, ଏହି ସଂଗଠନ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଢଙ୍ଗରେ ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟାଇଥାଏ | ଏହାର ସଂଗ୍ରାମୀମାନେ ମୋଟରସାଇକେଲରେ ଆସି ସଂଗଠନକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ରାଜନେତାମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରନ୍ତି | ଯେଉଁମାନେ ସଂଗଠନକୁ ସମାଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ସେମାନେ ମୁସଲମାନ ଧାର୍ମିକ ନେତାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି |

ବୋକୋ ହରାମକୁ କେଉଁଠାରେ ଟଙ୍କା ମିଳିଥାଏ, ସଂଗଠନ କେତେ ବଡ଼ ଏବଂ କେତେ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏହି ସଂଗଠନ ସହିତ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି, ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ | ତେବେ, ଆମେରିକା ସରକାର ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୩ ରେ ବୋକୋ ହରାମକୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଶେକାଉ ଉପରେ ୭ ମିଲିୟନ ଡଲାର ପୁରସ୍କାର ରାଶି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ | ଆମେରିକାର କହିବାନୁସାରେ, ବୋକୋ ହରାମଙ୍କର ପଶ୍ଚିମ ଆଫ୍ରିକାରେ ଅଲ-କାୟଦା ସହିତ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *