ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ଏହି ଯୋଜନାରେ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କଲେ ଅବସର ପରେ ରହିବନି କୌଣସି ଚିନ୍ତା, ମିଳିବ ଭଲ ପଇସା,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଯୋଜନା ବିଷୟରେ

ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ସଞ୍ଚୟ କରିବାକୁ ଆଜି ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ ଅନେକ ଯୋଜନା ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି | ସେଭିଂ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ନେଇ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଆବଶ୍ୟକତା ପାଇଁ ବିନିଯୋଗଗୁଡିକର ଯୋଜନା ରହିଛି | ଆଜି ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ କରାଯାଇଥିବା ବିନିଯୋଗ ଉପରେ ଯେତେ ଅଧିକ ସୁଧ ମିଳୁଛି, ସେତିକି କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ମିଳୁନାହିଁ | ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସୁବିଧା ଏହା ଯେ ଏଥିରେ ଟଙ୍କା ସୁରକ୍ଷିତ ରୁହେ | ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଟଙ୍କା କେବେ ବି ବୁଡ଼ି ନଥାଏ, କାରଣ ଏହା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସାର୍ବଭୌମ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେଇଥାନ୍ତି | ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଛି, ଯେଉଁମାନେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଅଟନ୍ତି | ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଲୋକମାନେ ଅବସର ସମୟରେ ନେଇପାରିବେ | ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ସମୟରେ କାହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ | ଏହି ଅର୍ଥରେ ଏହା ଏକ ଉତ୍ତମ ଯୋଜନା ଅଟେ | ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ |

Google

ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ସିନିୟର ସିଟିଜେନ ସେଭିଙ୍ଗ ସ୍କିମ (SCSS) ରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ସୁଧ ହାର ବାର୍ଷିକ ୭.୪ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ | ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ସୁଧ ହାର କେବଳ ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନାରେ ଅଛି, ଯାହା ବିଶେଷ କରି ଝିଅମାନଙ୍କପାଇଁ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି |

ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ଏହି ଯୋଜନାରେ କେବଳ ଥରେ ହିଁ ବିନିଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୧,୦୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ନେଇ ସର୍ବାଧିକ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିନିଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ |

ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ସିନିୟର ସେଭିଙ୍ଗ ସ୍କିମ (SCSS) ଅଧୀନରେ ୬୦ ବର୍ଷ କିମ୍ବା ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ବୟସର ବ୍ୟକ୍ତି ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିପାରିବେ | ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ୫୫ ବର୍ଷ କିମ୍ବା ତାଠାରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ୬୦ ବର୍ଷରୁ କମ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଏକ ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ଅବସର ନେଇଛନ୍ତି (VRS), ତେବେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟରେ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ | କିନ୍ତୁ ସର୍ତ୍ତ ଏହା ରହିଛି, ତାଙ୍କୁ ଅବସରକାଳୀନ ସୁବିଧା ମିଳିବାର ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ଏଥିରେ ଡିପୋଜିଟ କରାଯିବାକୁ ଥିବା ଅର୍ଥ ଅବସରକାଳୀନ ସୁବିଧାଠାରୁ ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ |

ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ଏହି ସ୍କିମ ଅଧୀନରେ ସ୍ୱାମୀ କିମ୍ବା ସ୍ତ୍ରୀ ମିଳିତ ଆକାଉଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିପାରିବେ | କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏକରୁ ଅଧିକ ଆକାଉଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଖୋଲି ପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ସବୁକୁ ମିଶାଇ ସର୍ବାଧିକ ବିନିଯୋଗ ସୀମା ୧୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ |

ସିନିୟର ସିଟିଜେନ ସେଭିଙ୍ଗ ସ୍କିମ(SCSS) ରେ ଅକାଳ ବନ୍ଦ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଏକ ବର୍ଷ ପୂରଣ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ବନ୍ଦ କରାଗଲେ କୌଣସି ସୁଧ ଦିଆଯାଇନଥାଏ | ସେହିପରି ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବାର ୧ ବର୍ଷ ପରେ ଆକାଉଣ୍ଟ ବନ୍ଦ କରିବା ଉପରେ ଡିପୋଜିଟର ୧.୫ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ୨ ବର୍ଷ ପରେ ବନ୍ଦ କରିବା ଉପରେ ଡିପୋଜିଟର ୧ ପ୍ରତିଶତ କଟାଯାଇଥାଏ |

Google

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନା (SCSS) ଅନୁଯାୟୀ ସୁଧ ପରିମାଣ ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ବାର୍ଷିକରୁ ଅଧିକ ହେବା ଉପରେ TDS କଟାଯାଇଥାଏ | ତେବେ, ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ ଉପରେ ଇନକମ ଟାକ୍ସ ଆକ୍ଟର ସେକ୍ସନ 80C ଅନୁଯାୟୀ ଛାଡ ମିଳିଥାଏ | ଏହି ଯୋଜନାରେ ନୋମିନେସନର ସୁବିଧା, ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଏକ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ପଠାଇବାର ସୁବିଧା, ଗୋଟିଏ ଅଫିସରେ ହିଁ ଅନେକ SCSS ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବାର ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *