କରୋନାର ନୁଆଁ ଲକ୍ଷଣ, ଦାନ୍ତରେ ଏପରି ଅସୁବିଧା ହେଉଥିଲେ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସତର୍କ

କରୋନା ଭାଇରସର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ମଣିଷର ଦାନ୍ତ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି | ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କୋଭିଡ-୧୯ ପ୍ରଭାବରେ ଆସିଥିବା କେତେକ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଦୁର୍ବଳ ଗୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଦାନ୍ତ ଝଡିବାର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି | ଏହିପରି ଘଟଣା ପରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଯେ କ’ଣ ବାସ୍ତବରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଦାନ୍ତର ସକେଟକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଥାଏ ?

ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ରହୁଥିବା ୪୩ ବର୍ଷିୟ ଫରାହ ଖେମିଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଯେତେବେଳେ ଏକ ୱିଣ୍ଟରଗ୍ରୀନ ବ୍ରେଥ ମିନ୍ଟ ନିଜ ପାଟିରେ ଦବାଇଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ତଳ ଦାନ୍ତରେ ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ କଲେ | ଯେତେବେଳେ ସେ ଏହାକୁ ଛୁଇଁଲେ ସେ ଦେଖିଲେ ଯେ ସେହି ଦାନ୍ତ ହଲୁଛି | ପ୍ରଥମରେ ଖେମିଲି ଭାବିଲେ ଯେ ଏହା ବ୍ରେଥ ମେଣ୍ଟ କାରଣରୁ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ ଆଉ କିଛି ଥିଲା |

Google

ପରଦିନ ସକାଳେ ସେହି ଦାନ୍ତ ଭାଙ୍ଗି ଖାମେଲିଙ୍କ ହାତରେ ଆସିଥିଲା | ଦାନ୍ତ ଭାଙ୍ଗିବା କାରଣରୁ ରକ୍ତ ବାହାରି ନଥିଲା ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ହୋଇନଥିଲା | କୁହାଯାଉଛି ଯେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଖେମିଲି କୋଭିଡ-୧୯ ପ୍ରଭାବରେ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ସେବେଠାରୁ ସେ ଏକ ଅନଲାଇନ ସପୋର୍ଟ ଗ୍ରୁପକୁ ଫୋଲୋ କରିବାରେ ଲାଗିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ଏହି ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ଅନୁଭୂତି ସେୟାର କରିଥିଲେ |

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର କୌଣସି ସଠିକ ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ ଯେ ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ଦାନ୍ତ ଝଡ଼ିବା କିମ୍ବା ଭାଙ୍ଗିବାର ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ସେହି ସପୋର୍ଟ ଗ୍ରୁପରେ ଏମିତି କେତେକ ଲୋକ ମିଳିଲେ ଯେଉଁମାନେ ସଂକ୍ରମଣ ପରେ ଦାନ୍ତ ଭାଙ୍ଗିବା ଏବଂ ସେଠାରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ସେୟାର କରିଥିଲେ | କେତେକ ଦାନ୍ତ ଚିକିତ୍ସକ କିଛି ତଥ୍ୟ ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମାନିଥାନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ ଦାନ୍ତ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଲକ୍ଷଣର କାରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ |

ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପେରିଓଡୋଣ୍ଟିସ ଡ. ଡେଭିଡ ଓକାନୋ କୁହନ୍ତି, ‘ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦାନ୍ତର ହଠାତ ସକେଟରୁ ବାହାରକୁ ଆସିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଅଟେ | ଦାନ୍ତ ସହିତ ଜଡିତ ଏହି ସମସ୍ୟା ଆହୁରି ଭୟଙ୍କର ହୋଇପାରେ | ଏହି ରୋଗରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ ଏହାର ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବ ରହିଥାଏ |

ସେହିପରି କିଛି ଦାନ୍ତ ଚିକିତ୍ସକ ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହି ବିଷୟ ଉପରେ ଯାଞ୍ଚର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି | ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରର ୨୦୧୨ ମସିହା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୩୦ ବର୍ଷ କିମ୍ବା ତାଠାରୁ ଅଧିକ ବୟସରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୭ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କର ପିରିୟଡୋଣ୍ଟାଲ ରୋଗ, ଦାନ୍ତରେ ସଂକ୍ରମଣ-ପ୍ରଦାହ ଏବଂ ଦାନ୍ତ ଚାରିପାଖରେ ହାଡ ଦୁର୍ବଳ ହେବାର ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ |

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଭଲ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଖେମିଲିଙ୍କର ଦାନ୍ତରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥିଲା | ଦାନ୍ତ ନଷ୍ଟ ହେବାର ପରଦିନ ଯେତେବେଳେ ସେ ଦନ୍ତ ଚିକିତ୍ସକଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ତାଙ୍କ ଦାନ୍ତରେ କୌଣସି ସଂକ୍ରମଣ ନାହିଁ, ବରଂ ଧୂମପାନ ହେତୁ ଦାନ୍ତ ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ହାଡ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଛି | ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଜଣେ ବଡ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ଦେଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା |

Google

କିନ୍ତୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୀମିତ ନଥିଲା | ଖେମିଲିଙ୍କ ପାର୍ଟନର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସର୍ବାଇଭର କାର୍ପ ନାମକ ଏକ ପେଜକୁ ଫୋଲୋ କରିଥିଲେ | ଏଠାରେ ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଏହି ପେଜର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଡାଏନା ବେରେଣ୍ଟଙ୍କ ୧୨ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସମସ୍ୟା ରହିଛି | ପିଲା ପାଖରେ କୋଭିଡ-୧୯ ର ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଦାନ୍ତ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିଲା | ଆନ୍ଥୋଡେଂଟିଷ୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଲାଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ଥିଲା ଏବଂ ତାର ଦାନ୍ତରେ ପୂର୍ବରୁ ଏପରି କୌଣସି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ନଥିଲା |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *