ବଡ ଖବର : LPG ସବ୍ସିଡି ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ବୟାନ, ୭ କୋଟି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସହାୟତା,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ସବ୍ସିଡିକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ :-

ଭାରତ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ କର୍ପୋରେସନ ଲିମିଟେଡ (ବିପିସିଏଲ) ରେ ସରକାର ନିଜର ଅଂଶଧନ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିପିସିଏଲ ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ୭ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ମନରେ ସବ୍ସିଡିକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା | ଏହି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଉ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଜାରି କରିଛନ୍ତି |

ଗ୍ୟାସ ସବ୍ସିଡି ଜାରି ରହିବ :-

ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିପିସିଏଲର ଘରୋଇକରଣ ପରେ ମଧ୍ୟ ତାର ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସରେ ସବ୍ସିଡି ଯେପରି ମିଳୁଥିଲା ସେପରି ମିଳିବ | ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି, ”ଏଲପିଜି ଉପରେ ସବ୍ସିଡି ସିଧାସଳଖ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ଏବଂ କୌଣସି କମ୍ପାନୀକୁ ନୁହେଁ | ଏଥିପାଇଁ ଏଲପିଜି ବିକ୍ରୟ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀର ମାଲିକାନାର ସବ୍ସିଡି ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ |”

Google

୧୨ ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର :-

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ କନେକ୍ସନରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସର୍ବାଧିକ ୧୨ ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର (୧୪.୨ କିଲୋ ଗ୍ୟାସ ସହିତ) ସବ୍ସିଡି ହାରରେ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି | ଏହି ସବ୍ସିଡି ସିଧାସଳଖ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥାଏ |

ଏମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ ସବ୍ସିଡି :-

ଉପଭୋକ୍ତା ଡିଲରଙ୍କଠାରୁ ବଜାର ମୂଲ୍ୟରେ ଏଲପିଜି କିଣିଥାନ୍ତି ଏବଂ ପରେ ସବ୍ସିଡି ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଆସିଥାଏ | ସରକାର ତେଲ ମାର୍କେଟିଙ୍ଗ କମ୍ପାନୀ ଇଣ୍ଡିଆନ ଓଏଲ କର୍ପୋରେସନ (ଆଇଓସି), ବିପିସିଏଲ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ କର୍ପୋରେସନ ଲିମିଟେଡ (ଏଚପିସିଏଲ) ର ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ସବ୍ସିଡି ଦିଆଯାଇଥାଏ |

ସରକାର ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ସମ୍ପୂର୍ଣ ଅଂଶଧନ :-

ସେହିପରି, ସରକାର ବିପିସିଏଲରେ ପରିଚାଳନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସହିତ ନିଜର ପୁରା ୫୩ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନକୁ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି | କମ୍ପାନୀର ନୂତନ ମାଲିକକୁ ଭାରତର ତେଲ ବିଶୋଧନ କ୍ଷମତାର ୧୫.୩୩ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଇନ୍ଧନ ବଜାରର ୨୨ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶ ମିଳିବ | ଦେଶର ମୋଟ ୨୮.୫ କୋଟି ଏଲପିଜି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭.୩ କୋଟି ଉପଭୋକ୍ତା BPCL ର ଅଟନ୍ତି |

Google

ଗ୍ରାହକଙ୍କର କ’ଣ ହେବ ?

ଏହା ପଚରାଯିବାରୁ ଯେ କଣ ବିପିସିଏଲର ଉପଭୋକ୍ତା କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ବିପିସିଏଲ ଆଇଓସି ଏବଂ ଏଚପିସିଏଲରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇଯିବେ, ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସେପରି କୌଣସି ପ୍ରସ୍ତାବ ନାହିଁ | ସେ କହିଛନ୍ତି, ”ଯେତେବେଳେ ଆମେ ସିଧାସଳଖ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ସବ୍ସିଡ଼ିକୁ ଦେବୁ, ସେତେବେଳେ ମାଲିକାନା ତାର ରାସ୍ତାରେ ଆସେ ନାହିଁ |”

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *