ମୁସଲିମ ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ସଂଗଠନ ପାକିସ୍ଥାନକୁ ଦେଲେ ବଡ଼ ଝଟକା,ଭାରତ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ମାମଲା

ପାକିସ୍ତାନକୁ ଇସଲାମିକ ଦେଶର ଏକ ସଂଗଠନ ଓଆଇସିରୁ ପୁଣି ଥରେ କାଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ ଏକ ବଡ ଝଟକା ଦେଇଛି | ଇସଲାମିକ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନ ତଥା ଓଆଇସିର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ବୈଠକରେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସାମିଲ କରାଯାଇନାହିଁ | ତେବେ ପାକିସ୍ତାନ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହେଁ ଏବଂ ନିଜ ଚେହେରାକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଲୁଚିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି |

ଓଆଇସି ଇଂରାଜୀ ଏବଂ ଆରବୀ ଉଭୟ ଭାଷାରେ ବୟାନ ଜାରି କରିଛି | ଏହି ବୟାନ ଓଆଇସି କାଉନ୍ସେଲିଂ ଅଫ ଫରେନ ମିନିଷ୍ଟର୍ସ (CFM) କୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ନାଇଜରର ରାଜଧାନୀ ନାୟମିରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବୈଠକ ନିମନ୍ତେ ଦିଆଯାଇଛି | ଏଥିରେ କାଶ୍ମୀରର କୌଣସି ଏଜେଣ୍ଡାର ରୂପରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇନାହିଁ | ସାଉଦି ଆରବ ସିଏଫଏମ ବୈଠକର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଛି |

Google

ପାକିସ୍ତାନୀ ଖବରକାଗଜ ଡାନ ଲେଖିଛି ଯେ ଏଥର କାଶ୍ମୀର ଓଆଇସିର ଏଜେଣ୍ଡାରୁ ସେତେବେଳୁ ବାହାରେ ଅଛି, ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନର ସମ୍ପର୍କ ସାଉଦି ଆରବ ଏବଂ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଅମିରାତରୁ ବହୁତ ଖରାପ ଚାଲିଛି | ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପ୍ରବକ୍ତା ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଶ୍ମୀର ହେଉଛି ଓଆଇସିର ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରସଙ୍ଗ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଶ୍ମୀରର ସ୍ୱତନ୍ତ ମାନ୍ୟତା ରଦ୍ଦ ହେବା ପରେ ସିଏଫଏମ (କାଉନ୍ସେଲିଂ ଅଫ ଫରେନ ମିନିଷ୍ଟର )ର ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ବୈଠକ | ପାକିସ୍ତାନର ଆଶା ଥିଲା ଯେ ଏଥର ସିଏଫଏମ ବୈଠକରେ କାଶ୍ମୀରକୁ ଭାରି ସମର୍ଥନ ମିଳିବ |

ପାକିସ୍ତାନ ଏକ ଇସଲାମିକ ଦେଶ ଅଟେ ଏବଂ କାଶ୍ମୀରକୁ ମଧ୍ୟ ସେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଡି ଚାଲିଛି | ଏହି ତର୍କ ଆଧାରରେ ସେ ଇସଲାମିକ ଦେଶମାନଙ୍କର ସଂଗଠନ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ ଅଫ ଇସ୍ଲାମିକ କୋଓପରେସନ (ଓଆଇସି) କୁ ଜୋରଦାର ଭାବେ ଉଠାଇ ଚାଲିଛି | କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ସମର୍ଥନ ମିଳିଲାନାହିଁ ଏବଂ ଭାରତ-ସାଉଦି ସମ୍ପର୍କ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଗଲା | ଏପରିକି ୟୁଏଇ ପାକିସ୍ତାନୀମାନଙ୍କୁ ନୂତନ ଭିସା ଦେବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଦେଇଛି |

ପାକିସ୍ତାନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପ୍ରବକ୍ତା ଜାହିଦ ହାଫିଜ ଚୌଧୁରୀ ଵିକଲି ପ୍ରେସ ବ୍ରେକିଙ୍ଗରେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅଧିବେଶନରେ ଦୃଢ ସମର୍ଥନ ପାଇଁ ଆଶା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଓଆଇସିର ଏଜେଣ୍ଡାର ସର୍ବ ପୁରାତନ ବିବାଦ ଅଟେ |ପାକିସ୍ତାନୀ ପ୍ରବକ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଆଇସି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସିଏଫଏମ ପ୍ରସ୍ତାବ ଏବଂ ସମ୍ମିଳନୀ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର ମତ ସ୍ପଷ୍ଟ କରୁଛି |ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଆଇସି ଅନେକ ଥର କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଛି ଏବଂ ବୟାନ ଜରି କରି ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛି |

ଜାହିଦ ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଆଇସିର ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପାଇଁ ଗଠିତ ଯୋଗାଯୋଗ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗତ ୧୫ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ତିନିଥର ବୈଠକକୁ ଡାକିସାରିଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀର ଶେଷ ବୈଠକରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତରୁ ଏହାର ବେଆଇନ ପଦକ୍ଷେପ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନକୁ ରୋକିବାକୁ ନିବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା |

ଏହି ବୈଠକରେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହ ମହମୁଦ କୁରେସି କରିବେ | ଓଆଇସି ବୈଠକରେ ସାମିଲ ହେବାପାଇଁ ସେ ବୁଧବାର ଦିନ ହିଁ ନାଇଜର ଯାଇସାରିଛନ୍ତି | ନାଇଜର ଯିବା ପୂର୍ବରୁ କୁରେଶି ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ବୈଠକରେ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଇସଲାମୋଫୋବିୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବେ | କୁରେଶି କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ବୈଠକରେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବଂ ଇସଲାମୋଫୋବିୟା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଧ୍ୟାନ ରଖିବି | ଆମେ ମୁସଲମାନ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଆହ୍ୱାନ ଏବଂ ସମସ୍ୟାକୁ ଉଠାଇବୁ | କୁରେସି ବୈଠକ ସମୟରେ ଇସଲାମ ଦେଶରୁ ଆସିଥିବା ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଦେଖା କରିବେ |

Google

ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ କୁରେଶି ଓଆଇସିକୁ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ବୈଠକକକୁ ଡ଼କାଇବା ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ କହିଥିଲେ | କୁରେଶି ଏକ ଧମକପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱରରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ସାଉଦି ଇସଲାମିକ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନର ବୈଠକ ଡାକିନଥାଏ, ତେବେ ପାକିସ୍ତାନ କାଶ୍ମୀର ସହିତ ନିଜ ସହିତ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ମୁସଲମାନ ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ପୃଥକ ବୈଠକ ଡ଼କାଇବ | କୁରେଶୀଙ୍କ ଏହି ବୟାନରେ ସାଉଦି ଆରବ ବହୁତ ରାଗିଯାଇଥିଲା | ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିଥିଲା ଏବଂ ସାଉଦିରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ୨ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *